Till: Arbetsgivare
Re: Platsannons gällande marknadsförare/kommunikatör/innehållsproducent
Hejsan!
Först och viktigast: Jag har lång erfarenhet av att producera innehåll för webb, email och sociala media där jag arbetat med både design och skrivande.
I min portfolio på arbetsprover finns olika former av skrivande från humoristiska memes till långa tekniska texter för att förklara svåra saker, såväl som försäljnings- och kommunikations-kampanjer i stor skala.
Toppat med breda och djupa tekniska kunskaper om webb, mail och medieproduktion (ljud, bild, video mm).
Varför söker jag detta jobb?
Jag önskar byta branch till marknadsföring och innehållsproduktion, som jag haft som ett mycket seriöst praktiserande hobby och intresse under de senaste 10 åren. Men då pengarna har varit bra i IT-branschen så har jag skjutit på det.
Vem är jag?
En kreativ autodidakt med djupt intresse för människor och IT.
I mitt egna företag och mina egna sido-projekt har jag lärt mig alla möjliga saker ni har nytta av, som tex digital kommunikation, medieproduktion inkl video, marknadsföring, IT, sociala media och SEO. Min marknadsföringserfarenhet består mest av politiska och ideella organisationer som söker att påverka på stor skala, vilket har många intressanta utmaningar.
Har även lite universitetskurser i pedagogik; skrivande; media parat med ett enormt intresse för inlärning; påverkan och teknik/kommunikation. Plus har drivit eget i 18 år.
Här är ett mycket litet urval av böcker om kommunikation och marknadsföring jag läst, använt och inspirerats av. De handlar om saker att bygga organisationer, strategier, kampanjande, kommunicera ideer, viral spridning, storytelling och skrivande mm. (Mer info).

Men varför inte kolla lite på vad jag gjort med mina kunskaper?
Exempel på arbetsprover
SKRIVANDE
Klicka på bilden för att läsa utkastet till valfilm.

Jag skapar alltså humor, manus, kampanjer och innehållsproduktion (om teknik, pedagogik, marknadsföring, bygga organisationer, sociala media och påverkan)
INNEHÅLLSPRODUKTION / SKAPA LANDNINGSSIDOR – TIPS 35
Klicka på bilden för att läsa Tips 35.

Har under många år erbjudit teknisk support via kommersiella mailinglistor, till vilka jag även skickar tips-mail.
Sidan är f.ö. skapad med Joomla! CMS + Astroid som sidbyggar/landningsside-verktyg.
Flera tipsmail, innehållsproduktion om marknadsföring, organisationsbyggande, påverkan, plus humor och manusskrivande finns här:
VIDEOPRODUKTION – VINNARSKOLAN
Klicka på bilden för att se videon (372MB), 7 min med klipp från en 2 h föreläsning om de fyra färgerna.

Dubbelkameraredigering i iMovie, men har övergått till Davinci Resolve numera.
WEBBSITE I WORDPRESS - ALPINA FÖRLAGET
Klicka på bilden för att se webbsiten.

Min kompis Ewa Hellström-Boström är en författare. Hon skriver om vandringsleder och vandringar, mest i alperna. Denna site designdes om i mars 2021. I omdesignen ingick ny logo, en mockup av senaste boken och att klippa video för toppenför siten baserad på hennes egna foton/filmer + andras och fixa många trevliga bilder till produkterna i webshoppen.
Denna webbsite är gjord i Wordpress med Elementor Pro som sidbyggarverktyg.
WEBBSITE I WORDPRESS – BOER PROJECT
Klicka på bilden för att se webbsiten.

Min kompis Jonas Nilsson är en dokumentärfilmare. Ett av hans många projekt är en serie av dokumentärer om Boer-befolkningen i Sydafrika. Denna folkgrupp som vanligen är jordbrukare lider under våldsamma och grymma attacker och dödsantalet är enormt och har ännu inget slut.
Denna webbsite är gjord i Wordpress med Elementor Pro som sidbyggarverktyg.
WEBBSITE I JOOMLA – AKTIVISTFORUMET (MASTERCLASS I PÅVERKAN/MARKNADSFÖRING)
Denna webbsite/forum lade jag ner 2021-03-23.

Jag startade ett forum för det praktiska hantverket i att få ett helt land att byta åsikt om något, som jag döpte till Aktivistforumet. Där fanns tips om sociala media, marknadsföring, ledarskap, layout, videoproduktion, kommunicera ideer mm. Skapat för alla som vill påverka andra. Nästan 1000 inlägg som sammantaget utgör en Masterclass i sociala media, skrivande mm..
Det fanns trådar som hette: "Bättre emailutskick och bättre emailmarknadsföring", "Sociala media? Statistik och forskningen berättar hur man gör sig bra på Facebook, Twitter, Linked in, Instagram" och "Elevator pitch och andra försäljningsmetoder" som hade en lista på formler för skrivande.
Byggt med Joomla! CMS och Kuena forumprogramvara och Gantry som sidbyggarverktyg.
- Webbsite: aktivistforumet.se (nedlagd, så ingen länk)
KOMMUNIKATION/CONTENT MARKETING
Klicka på bilden för att se portfolio kampanjer.

Jag har beskrivit några ideer och mer färdigställda kampanjer, mest politisk kommunikation, sprida ideer och påverka beteende i denna portfolio.
Ett par av dem följer.
KAMPANJ #1: POLITISK KOMMUNIKATION MED HUMOR
En humorbaserad kommunikationskampanj för partiet MED (Medborgerlig samling). Det var tre sådana "bilder".

KAMPANJ #2: - UTOMHUS: VALAFFISHER MOT PARTISTÖD
Syftet var att i valtider argumentera för avskaffandet av partistödet..

KAMPANJ #4: LÅGBUDGETKAMPANJ
Iden var att öka medvetenheten om farorna i att överge kontanter. Men då pengar fattades togs iden fram att låta kampanjen spridas av media. Genom att skapa en fejkbroshyr som kunde "upptäckas" i en systembolagsbutik och då uppmärksammas i media. Kampanjen genomfördes aldrig.

INNEHÅLLSPRODUKTION FÖR SOCIALA MEDIA

Har producerat många memes för publikation på sociala media som Facebook, Instagram och Twitter. En del har återpublicerats av andra. Även skrivit massa texter för publikation på Facebook.
DESIGN/LAYOUT/ILLUSTRATION
Klicka på rollup-exemplet för fler exempel på grafisk produktion.

Jag har arbetat med flera grafik/illustrationsprogram (Omnigraffle, Inkscape, GIMP, Photoshop, Illustrator) mfl.